Achievements

Awards and Achievements

2016-2017
Orchestra Contest Results
Symphony Orchestra - UIL - Sweepstakes (1st division rating in concert and sight-reading)

Chamber Orchestra - UIL - Sweepstakes (1st division rating in concert and sight-reading)

All-Region Orchestra Members
Violin - Rowan Black (24th chair)
Viola - Krystal Ramos (2nd chair), Hannah Braunersrither (4th chair)
Cello - Katie Neumann (4th chair), Sarah McHaffie (7th chair), Evelyn Clark (9th chair), Rachel Caroon (1st alternate)

2015-2016
Orchestra Contest Results 
Chamber Orchestra - UIL - Sweepstakes (1st division rating in concert and sight-reading)
Symphony Orchestra - UIL - Sweepstakes (1st division rating in concert and sight-reading)
 
Festival Orchestra - Ovation Music Festival - Sweepstakes (1st division rating from all judges)
 
Festival Orchestra - Peak Music Festival - Sweepstakes (1st division rating from all judges)
 
Chamber Orchestra - Sandy Lake Music Festival - Sweepstakes (1st division rating from all judges) Best in Class, Most Outstanding Orchestra of the Day
Combined Symphony/Philharmonic Orchestra - Sandy Lake Music Festival - Sweepstakes (1st division rating from all judges) Best in Class
Beginning Orchestra - Sandy Lake Music Festival - Sweepstakes (1st division rating from all judges)
 
Fort Worth Youth Orchestra Members
Violin - Abby Leach
Cello - Taylor Gress 
 
All-Region Orchestra Members
Violin - Bailey Cook (19th chair), Hannah Dougan (24th chair), Kirsten Tholl (29th chair), Justin Barnes (30th chair)
Cello - Taylor Gress (8th chair), Azriel Pilcher (12th chair), Sarah McHaffie (1st alternate)
Bass - John Bach (2nd chair), Trevor Hayner (7th chair)
 
Solo & Ensemble Contest 
Honors Award for Outstanding Soloist - Hannah Dougan (violin)
Honors Award for Outstanding Trio - Kaelib Hughes (cello), Michael Nichols (bass), Caleb Ramey (viola)
Honors Award for Outstanding Quartet - Rylan Beck (cello), Colby Riddle (cello), Joseph Ryals (cello), Mason Stanley (cello)
65 students received - Superior (1st division rating)
12 students received - Excellent (2nd division rating)
 
 
2014-2015 
Orchestra Contest Results 
Chamber Orchestra - UIL - Sweepstakes (1st division rating in concert and sight-reading)
Symphony Orchestra - UIL - Excellent (2nd division rating in concert) Superior (1st division rating in sight-reading)
 
TMEA Music Grant - awarded $1,000 to buy music for our program
 
Festival Orchestra - NRH2O Music Festival - Superior One Plus (highest rating), Best is Class, and Most Outstanding Orchestra of the Day 
 
Chamber Orchestra - Peak Music Festival - Sweepstakes (1st division rating from all judges, Viola Outstanding Section Award
Symphony Orchestra - Peak Music Festival - Sweepstakes (1st division rating from all judges) 
 
All-Region Orchestra Members
Violin - Autumn Do (1st alternate)
Cello - Madilyn Braunersrither (Intermediate Orchestra 4th chair)
Bass - Trevor Hayner (1st alternate) 
 
Fort Worth Youth Orchestra Members
Cello - Caleb Ramsey 
 
Solo & Ensemble Contest 
Honors Award for Outstanding Soloist - Caleb Ramsey (cello)
74 students received - Superior (1st division rating)
4 students received - Excellent (2nd division rating)
 
 
2013-2014 
Orchestra Contest Results
Chamber Orchestra - UIL - Sweepstakes (1st division rating in concert and sight-reading)
Symphony Orchestra - UIL - Sweepstakes (1st division rating in concert and sight-reading)
 
Chamber Orchestra - Peak Music Festival - Sweepstakes (1st division rating from all judges), Best in Class, Most Outstanding Group of the Day, Violin Outstanding Section Award, Viola Outstanding Section Award, Cello Outstanding Section AwardBass Outstanding Section Award  
Symphony Orchestra - Peak Music Festival - Sweepstakes (1st division rating from all judges) and Bass Outstanding Section Award
 
Festival Orchestra - NRH2O Music Festival - Superior One Plus (highest rating) and Most Outstanding Orchestra of the Day
 
Chamber Orchestra - Mark of Excellence National Competition - Commended Winner
 
All-Region Orchestra Members
Violin - Campbell John (MS Orchestra 31st chair, first violin)
Viola - Carlos Alvarez (MS Orchestra 10th chair) - Logan Morrow (MS Orchestra 7th chair) 
 
Solo & Ensemble Contest
Honors Award for Outstanding Soloist - Angellyn Fenner (bass)